Girls Swim had an amazing couple days as they competed at BYU in the State Tournament. They were able to walk away with the state title! Congrats girls! Way to represent!

Full Deseret News article here. “5A swimming championship: Fueled by last year’s disappointment, Timpview turns things around”

5A state championship results at Brigham Young University

Girls final team results 1. Timpview, 290; 2. Olympus, 234; 3. Wasatch, 199.5; 4. Park City, 150; 5. East, 149; 6. Skyline, 143

5A Girls results 200-yard medley relay 1. Timpview (Annie Reichner, Kate Hansen, Rachel Oyler, Katelyn Teng), 1:47.31; 2. Bountiful, 1:47.99; 3. Olympus, 1:49.73; 4. Skyline, 1:51.41; 5. Woods Cross, 1:57.10; 6. Park City, 2:00.29

200-yard freestyle 1. Madison Parker, Spanish Fork, 1:50.67; 2. Elizabeth Mayer, East, 1:52.35; 3. Helena Djunic, Park City, 1:54.26; 4. Jessica Loyd, Cottonwood, 1:56.70; 5. Hanna Sasivarevic, Brighton, 1:57.97; 6. Margaret Mayer, East, 1:58.33

200-yard individual medley 1. Emma Walker, Cottonwood, 2:04.62; 2. Colleen MacWilliams, Olympus, 2:08.79; 3. Addie Richards, Orem, 2:11.77; 4. Ellie Boyer, Springville, 2:12.16; 5. Kate Hansen, Timpview, 2:12.96; 6. Sara Wall, Park City, 2:13.41

50-yard freestyle 1. Rachel Oyler, Timpview, 23.54; 2. Elliott Howe, Bountiful, 24.10; 3. Trevi Ogilvie, Wasatch, 24.25; 4. Gracie Crandall, Timpview, 24.40; 5. Ally Boynton, Woods Cross, 24.69; 6. Haley Altman, Wasatch, 24.72

100-yard butterfly 1. Rachel Oyler, Timpview, 56.43; 2. Ellie Boyer, Springville, 58.63; 3. Liza Slade, Skyline, 58.78; 4. Alyssa Kotter, Olympus, 1:00.19; 5. Nohea Kamauu, Woods Cross, 1:00.33; 6. Trevi Ogilvie, Wasatch, 1:00.38

100-yard freestyle 1. Madison Parker, Spanish Fork, 50.89; 2. Helena Djunic, Park City, 52.16; 3. Gracie Crandall, Timpview, 52.94; 4. Taya Riser, Timpanogos, 53.80; 5. Hanna Sasivarevic, Brighton, 53.96; 6. Katya Hulse, East, 54.01

500-yard freestyle 1. Jessica Loyd, Cottonwood, 5:04.82; 2. Colleen MacWilliams, Olympus, 5:07.70; 3. Elizabeth Mayer, East, 5:10.06; 4. Sara Wall, Park City, 5:10.47; 5. Kaiya Lawson, Olympus, 5:21.24; 6. Alyssa Kotter, Olympus, 5:24.43

200-yard freestyle relay 1. Wasatch (Trevi Ogilvie, Addison Lay, Meg Harris, Madi Christensen), 1:39.85; 2. Timpview, 1:40.04; 3. Olympus, 1:40.73; 4. Brighton, 1:41.75; 5. Park City, 1:42.48; 6. Bountiful, 1:42.87

100-yard backstroke 1. Elliott Howe, Bountiful, 55.81; 2. Katya Hulse, East, 57.89; 3. Annie Reichner, Timpview, 57.96; 4. Ally Boynton, Woods Cross, 58.83; 5. Anna Wekluk, Mountain Ridge, 58.84; 6. Kate Hansen, Timpview, 59.27

100-yard breaststroke 1. Emma Walker, Cottonwood, 1:02.70; 2. Haley Altman, Wasatch, 1:04.15; 3. Maddy Moulton, Wasatch, 1:07.03; 4. Sadie Duke, Bountiful, 1:07.29; 5. Lucy Johnson, Skyline, 1:07.30; 6. Addie Richards, Orem, 1:07.97

400-yard freestyle relay 1. Timpview (Rachel Oyler, Annie Robinson, Kate Hansen, Gracie Crandall), 3:32.09; 2. East, 3:38.80; 3. Olympus, 3:40.87; 4. Brighton, 3:41.67; 5. Park City, 3:43.00; 6. Wasatch, 3:44.23

Boys final team results 1. Olympus, 297; 2. Brighton, 237; 3. Wasatch, 184; 4. Viewmont, 167; 5. Springville, 152; 6. Skyline, 143

5A boys results 200-yard medley relay 1. Olympus (Ryan Garstang, Alexander Turney, Evan VanBrocklin, Bridger Sink), 1:34.63; 2. Brighton, 1:37.22; 3. Viewmont, 1:37.89; 4. Cottonwood, 1:38.40; 5. Wasatch, 1:38.97; 6. Highland, 1:40.49

200-yard freestyle 1. Austin Butler, Spanish Fork, 1:42.46; 2. Daniel Detjen, Brighton, 1:42.95; 3. Jack Troxel, Park City, 1:45.28; 4. Trevan Staker, Provo, 1:45.53; 5. Luke Harris, Viewmont, 1:45.80; 6. Ian Conner, Olympus, 1:45.93

200-yard individual medley 1. Ryan Garstang, Olympus, 1:53.09; 2. Michael Wallis, Highland, 1:56.41; 3. Kaleb Feland, Spanish Fork, 1:57.47; 4. Andrew Lemon, Timpview, 1:58.07; 5. Charlie Simmons, Brighton, 1:58.72; 6. Seth Chamberlian, Viewmont, 1:59.98

50-yard freestyle 1. Cameron Green, Springville, 20.92; 2. Ethan Grothe, Viewmont, 21.55; 3. Brandon Bills, Skyline, 21.95; 4. Braxton Armstrong, Springville, 22.35; 5. Jackson Bryson, Park City, 22.47; 6. Oliver James, Wasatch, 22.51

100-yard butterfly 1. Evan VanBrocklin, Olympus, 50.79; 2. Aaron Samms, Brighton, 50.96; 3. Martin Anders, Cottonwood, 52.17; 4. Kaleb Feland, Spanish Fork, 52.71; 5. Andrew Lemon, Timpview, 53.19; 6. Zak Peterson, Highland, 53.55

100-yard freestyle 1. Cameron Green, Springville, 46.23; 2. Trevan Staker, Provo, 47.69; 3. Jacob Ricci, Cottonwood, 48.25; 4. Sebastian McFarland, Timpview, 48.78; 5. Ethan Astle, Olympus, 48.80; 6. Braxton Armstrong, Springville, 48.87

500-yard freestyle 1. Austin Butler, Spanish Fork, 4:37.53; 2. Daniel Detjen, Brighton, 4:40.60; 3. Luke Harris, Viewmont, 4:44.80; 4. Evan VanBrocklin, Olympus, 4:45.88; 5. Jack Troxel, Park City, 4:46.44; 6. Sean Farrenkopf, Brighton, 4:49.13

200-yard freestyle relay 1. Springville (Austin Mertz, Braxton Armstrong, Jordan Pugmire, Cameron Green), 1:26.56; 2. Spanish Fork, 1:28.73; 3. Skyline, 1:28.90; 4. Wasatch, 1:30.27; 5. Olympus, 1:30.28; 6. Brighton, 1:30.39

100-yard backstroke 1. Ryan Garstang, Olympus, 48.71; 2. Aaron Samms, Brighton, 51.27; 3. Jacob Ricci, Cottonwood, 51.95; 4. Michael Wallis, Highland, 52.54; 5. Kyle Snowder, 52.63; 6. Gauge Tobiasson, Mountain View, 53.10

100-yard breaststroke 1. Gavin Willis, Viewmont, 58.20; 2. Jayden Hicken, Wasatch, 58.99; 3. Alexander Turney, Olympus, 59.02; 4. Charlie Simmons, Brighton, 59.77; 5. Bridger Sink, Olympus, 1:00.24; 6. Martin Anders, Cottonwood, 1:00.62

400-yard freestyle relay 1. Olympus (Ethan Astle, Evan VanBrocklin, Ian Conner, Ryan Garstang), 3:10.83; 2. Springville, 3:13.50; 3. Spanish Fork, 3:14.14; 4. Brighton, 3:15.91; 5. Cottonwood, 3:19.35; Wasatch, 3:19.68

0 Shares